Zona Hastalığına Dair Merak ettiğiniz Her Şey!

 

Zona rahatsızlığı ciltte meydana gelen kabartı, kaşıntı, döküntü, iltihaplı,  ağrılı bir rahatsızlıktır.

Anadolu taraflarında bu hatalığa “Gece yanığı” denir. Cildin herhangi bir bölgesinde kızarıklık ile başlayıp su toplar daha sonra da kabuk bağlar. Ancak bu süreç oldukça can yakıcıdır.

Zona hastalığı ile vücuda buluşan virüsler bağışıklık sistemini zayıf düşürür. Hastalıklara karşı korumasız kalabilirsiniz. Zona hastalığı da bunlardan bir tanesi pek tabii.

Özellikle yaşanan yoğun stres, depresyon veyahut çeşitli hastalıklarla vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması nedenlerin arasındadır. Zona hastalığa neden olan virüs, zona ağrılarını şiddetlendirir ve hastaya büyük bir acı verir.

Vücudun herhangi bir yerinde olabileceği gibi özellikle baş, sırt, göğüs, karın, kalça gibi bölgelerde yoğunluk gösterir.

Zonaya neden olan virüs suçiçeğine neden olan virüs ile aynıdır. Yani bir zamanlar suçiçeği geçirdiyseniz bu virüs hala vücudunuzda bulunmaktadır ve ortaya çıkmak için fırsat kollar. Eğer ki gerek stres gerekse farklı bir hastalıktan dolayı vücudunuz zayıf düşerse zona hastalığına yakalanma ihtimaliniz yüksek. Ancak çok korkmayın illa zona olacaksınız diye bir şartta yok!

Ayrıca zona hastalığı direk olarak başkasına geçmez ancak şu şeklide bir durum meydana gelebilir. Virüs, suçiçeğinin virüsü olduğu için eğer daha önce suçiçeği geçirmemiş bir kişi yaraya dokunursa suçiçeği olabilir.

Zona vücutta şiddetli ağrı, kaşıntı, yanma ile başlar, daha sonra ciltte kabartı, kızarıklık veya döküntü başlar. İçi su dolan yaralar daha sonra kabuk bağlar. Zonaya sebep olan virüs sinirleri etkilediğinden dolayı hemen müdahale edilmelidir. Eğer müdahale etmezseniz ileride büyük sorunlara neden olabilir.

Zona tedavisi oldukça önemli bir tedavidir. Unutmayın vücudunuzda sinirlerinizi etkileyen ciddi bir virüs bulunmaktadır. Mutlaka doktora gitmeli ve ilaç tedavisine başlamalısınız. Ayrıca bağışıklık sisteminiz zayıfladığı için bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden de faydalanabilirsiniz! Yaralarınızı günlük temizlemeli ve enfeksiyonun yayılmasını engellemelisiniz!

Zona hastalığına yakalandığınız zaman vücudunuz halsiz düşer, ateşiniz çıkar, sürekli devam eden bir yorgunluk hissedersiniz ve en önemlisi deri üzerinde ağrı, yanma ve kaşıntı olur.

Zona tedavisinde doğal tedavi yöntemleri

Öncelikle tekrar belirtmeliyiz ki mutlaka doktora görünün. Aşağıda belirteceğimiz tedaviler destek amaçlıdır.

1-Lahana yapraklarını yaranıza uygulayın

6 adet lahana yaprağını ince ince doğrayın veya dilerseniz bir robottan geçirin, daha sonra temiz -bir bez olabilir, sargı bezi olabilir, tülbent olabilir- içerisine koyun ve zonanın olduğu yere uygulayın.

2-Kuşburnu için

Bağışıklık sisteminiz zayıfladığı için kuşburnu içerek bağışıklık siteminizi güçlendirin. Günde 3 veya daha fazla içebilirsiniz.

3- Oğul otu ile yaranıza tedavi uygulayın

2 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş oğul otunu atın. 15 dakika demleyin. Elde ettiğiniz kürü zonalı bölgeye sürün.

Yazımızın sonuna gelmişken sizlere tavsiyemiz zonanın meydana geldiği nedeni bulmanız ve o stres, depresyon gibi sebepleri yok etmenizdir. Şimdiden geçmiş olsun.

 

 

 

1 Yorum

Yorum Yazın
  1. Bir arkadaşım vardı, böyle yaralar çıkardı. Sonradan öğrendik ki adı zona imiş, gerçekten çok acı verici bir şey. İçten içe yandığını söylüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir