Yorgun Hissettiren 6 Besin

Tatlı

Severek yediğiniz yüksek miktarda şeker içeren tatlılar, sizleri yemek komasına sokabilir. Şeker beyinde çok triptofan amino asidinin açığa çıkmasına yol açarak vücudunuzdaki insülini artırır. Bu da sizi uykulu yorgun bir hale sokar. Dolayısıyla gün başlangıcında tatlı yemeyip, size enerji gerektirmeyen bir zamanda kendinizi keyifle tatlıya ayırabilirsiniz.

Muz

Muz yüksek miktarda magnezyum içeren bir besindir, bu yüzden insanı yorulmasını sağlıyor. Çünkü uzmanlara göre aslında bu mineral kas gevşetici ve yatmadan önce yemek harika. Lakin güne başlarken ya da gün ortasında yememiz, enerjimizi düşürebilir.

Bunch of bananas

Beyaz Ekmek

Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç yerine beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi yüksek glisemik endeksli karbonhidratlar tüketmek, size kendinizi doymuş hissettirmez. Yüksek glisemik karbonhidratlar fazla lifli değillerdir. Bu yüzden sizi çabuk acıktırır. Tam tahıllı gıdalarda olduğu gibi enerji değeri akışını düzenli bir hale getirmez.

Vişne

Araştırmalara göre vişne ve vişne suyunun doğal uyku ilacı olduğunu söylüyor. Çünkü vişne yüksek oranda melatonin içermektedir. Uykumuzu düzenlememize yardım eden vişne, uyku sorunu yaşayanlar için mükemmel olsa da gün ortasında yemenizi pek tavsiye etmiyoruz.

140883392790509761

Kırmızı Et

Yüksek değerde yağ içeren kırmızı et tercih edip tükettiğimizde bizi bitkin hale getirebilir. Çünkü bu yağları yakmak çok daha fazla enerji gerektirir ve vücudunuzun enerjisi tamamen o işe odaklanır. Uzmanlar kırmızı et yerine balık tercih etmenizi öneriyor. Çünkü balık, beyin fonksiyonlarımıza ve odaklanmamıza yardım ettiği kanıtlamış olan omega 3 ya asitlerini içinde bulunduruyor. Bu da sizin enerjinizi düzenleyip yükseltir.

Kahve

Düşünüldüğünün aksine kafein miktarı yüksek olan kahve ve çay, size kendinizi yorgun hissettirebilir. İçtikten bir ya da iki saat sonra kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlasa da ilerleyen saatlerde kafein azalınca yorgun hissedebilirsiniz.

coffee

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

beslenme, besin tüketirken dikkat edilmesi gerekenler, yorgun hissettiren gıdalar, halsiz hissettiren besinler, besin tüketirken nelere dikkat edilmeli, yorgunluk nedenleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir