Şişkinliği Gideren Besinler Nelerdir?

 

Şişkinlik çoğumuzun hayatını olumsuz etkileyen bizi zaman zaman uyutmayan hayat kalitemizi etkileyen muzur bir rahatsızlık. Peki bu rahatsızlığa sebep olan nedenler neler? Şişkinlikten nasıl kurtulabiliriz? Şişkinliğe neden olan besinleri nasıl tüketmeliyiz? Besinleri vucudumuza nasıl ve ne şekilde almalıyız?

şişkinlik

Şişkinlik aslında  bizim bazı besinleri az yada çok veya yanlış tüketmemizden kaynaklanan ve sonucunda da midemizde gaz birikimi sonucu günümüzü tatsız bir hale getiren bir durum..Örneğin akşam komşularımızla ve dostlarımızla verdiğimiz bir ziyafet geç saatlerde yediğimiz ağır ve yağlı yiyecekler bizi sabaha kadar uyutmadığı gibi, sabah uyandığımızda da midemizde biriken gaz bizi gün içerisinde de rahat bırakmayacaktır.

İşte bu şişkinlikle başa çıkmamız için öncelikle akşam yemeğini mümkünse 7’den sonraya bırakmamamız gerekir…Çünkü şişkinlikle seyreden gastrit ve reflü mide rahatsızlığımızı daha ileri boyutlara taşıyabilir.

Peki yemeğimizi erken bir saatte yemeği başardık sonra ne yapmalıyız?

Öncelikle vücudumuza gerekenden fazla sodyum almamalıyız. Tuzu gerektiği kadar ve bizi rahatsız etmeyecek miktarda almak bizi şişkinlikten kurtaracaktır.

Daha sonra nişasta geliyor. Nişasta vucudumuzda sindirimi uzun ve zorlu bir besin dolayısı ile hemen hemen bütün hamur işlerinde, patates, mısır ve ekmekte bulunduğu için bu besinleri çok ölçülü şekilde tüketmeliyiz. Mümkünse ekmek bir dilimi aşmamalı. Ya da etli bir patates yemeğini bir tabaktan fazla ve saat 7’den önce almalıyız.

rezene

Sindirime yardımcı baharatlar ve içecekler kullanmak da şişkinliği gidermede güzel bir çözümdür. Sabah aç karnına alacağınız bir çay kaşığı çörek otu sindirimi rahatlatacak midenizdeki gaz problemini giderecektir.

yemek

 

Eğer bitki çaylarını seviyorsanız bu tam size göre bir seçenek olacak. Çünkü rezene hem midenizi rahatlatacak hem de şişkinliğinizi giderecektir.

mide şişkinliği nasıl geçer, mide şişkinliği ibrahim saraçoğlu

Bize bu kelimelerden ulaştınız;

mide şişkinliği ve bulantı,mide şişkinliği için ilaç, mide şişkinliğine hangi ilaç iyi gelir, karında şişkinlik ve sertlik, mide şişkinliği neden oluyor, karın şişkinliği nasıl giderilir

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir