Sağlıklı Böbrekler için Ne Yapmalıyız?

Böbreklerimiz vücudumuzda adeta filtre görevi görmektedir. Günde yaklaşık olarak 200 litre kan temizleyen böbrekler, protein gibi yararlı maddelerin vücuttan atılmamasını, üre ve kreatinin gibi zehirli atıkların ise boşaltım yolu ile dışarı atılmasını sağlarlar. Bu şekilde vücuttaki mineral seviyesi bozulmamış olur. Böbrekler sağlıklı vücudumuzun en gerekli organlarından biri olarak söyleyebiliriz. Şöyle ki; az çalışması vücudumuzdaki tüm dengeyi alt üst ederken çalışmaması hayatımızın sona ermesine neden oluyor.

böbrek3

Az su tüketenlerin böbreklerin işlev bozukluğu görülüyor. Böbreklerin içinde çok sayıda kılcal damar yumağı bulunmaktadır. Kalbimiz kanı pompaladıktan sonra her atmada yüzde 20- 25 kan böbreklerimize geliyor. Bu incecik damarlardan süzülüp, protein gibi faydaları maddeleri tutuyor ve üre, kreatinin gibi zehirli atık maddeleri ayrıştırıyor. Eğer her gün vücudumuz ihtiyacı olan suyu almazsa böbrek zehirli atıkların atılmasını sağlayamıyor. Yeterli düzeyde su tüketmeyen kişinin böbreğinde hayatının bir bölümünde mutlaka bir işlev bozukluğu görülüyor.Tuz tüketiminin böbreğimizin çalışmasında doğrudan etkisi vardır. Fazla miktarda tuz tüketildiği zaman böbrek içindeki kılcal damar dolaşım sisteminde kan basıncı yükselmektedir. Bu yüksek kan basıncı devamlı tekrar ederse küçük kılcal damarların yırtılarak harap olmasına neden olup, idrardan protein kaçırmaya yol açmaktadır.

sport

Sağlıklı bir insanın vücut ağırlığının yüzde 60’ı su olmaktadır. Bundan dolayı vücut ağırlığınıza göre su tüketmelisiniz. Çay, meyve suyu ve soda gibi içecekleri bu günlük tüketimin dışında tutun. Çok terliyorsanız içtiğiniz su miktarını arttırın. Çok su tüketmenizde az su tüketme kadar zararlıdır. Günde 4-5 litre su tükettiğinizde böbreğinizin idrarı yoğunlaştırma yeteneği zorlanmaktadır. Bu da vücudunuzdaki sodyum oranını azaltıp beyin fonksiyonlarının bozulmasına yol açıp hayatınızı tehdit etmeye kadar gidiyor. Yemek pişirirken tuz oranını mümkün olduğu kadar az tutup, yemek masasında tuz bulundurmamaya dikkat edin.

saglikli_bobrekler_

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

böbrekler, böbrek sağlığı, sağlık, böbrek sağlığı için ne yapılmalı, sağlıklı böbrek nasıl anlaşılır, böbrekler neden ağrır, böbrekler ne işe yarar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir