Ramazan’da Kabızlığa Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Uzun ve sıcak yaz günlerinde sağlımızı hiç bir şekilde bozmadan oruç tutabilmek için tüketeceğimiz içecek ve yiyeceklere oldukça dikkat etmemizde fayda var diyebiliriz.

Oruç tutarken beslenmeye ayrı özen göstererek oruç başladıktan sonra hızlı bir şekilde yemek yemenin de sağlıksız ve ağır gıdalar tüketerek sonrasında da hareketsiz kalmanın bir takım sorunlara neden olabilir.  Sıcak ve uzun geçen yaz günlerin de özellikle aşırı su kaybı sağlığı tehdit etmektedir. Açık havada çalışmak zorunda kalanların da uygun koruyucu kıyafet ve şapka türü gereksinimler ile kullanmaları gerekmektedir. Bununla birlikte oruç açtıktan sonra ise sahura kadar 2 ile 2-5 litre kadar sıvı tüketimi sağlamanız gerekmektedir.

ramazan-da-kabizliga-karsi-nasil-beslenmeli

Aşırı sıvı kaybına neden olabilecek aktivitelerden kaçınmak aralıksız güneş altında kalmamaya çalışmak gerekmektedir. Uzun süreli açlık dönemini tolere edebilmek için de muhakkak sahur yemeği yenmelidir. İftardan sahura kadar da 2 ara öğün alınması çok faydalı olabilir. Ara öğünleriniz ise badem, yoğurt, ceviz, salata, posalı gıdalar gibi daha pek çok hafif besinlerden yana tercihleriniz olabilir. Zeytinyağlı sebzelerde tüketilebilir.  Sahur yemekleri genellikle erken bir kahvaltı tazında da olabilir. tost, yumurta, çorbalar, süt ve süt ürünleri mideyi yormayacağı gibi hem de uzun süreli de tok tutmaya yardımcı olabilir.

kolay-oruc-nasil-tutulur--5738671

Bu gibi beslenme önerilerine uyulmaz ise kabızlık, gastrit, reflü  gibi bir takım sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamıza da neden olmaktadır.  Yeteri kadar sıvı tüketilebileceği gibi iftardan sonra ise uzanmak ya da uyumak yerine hafiften ufak yürüyüşler yapmanız da fayda var . Yürüyüş hem kabızlık hem de hazımsızlık için oldukça önemlidir. Ayrıca Ramazan da da yemekler ızgara, fırında ve haşlama yapılabilir.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda kabızlığa karşı nasıl beslenilmeli, kabızlık sorunları, kabızlığa iyi gelen besinler, hangi besinler kabızlığa iyi gelir, kabızlık nasıl giderilir, kabızlık, kabızlığa iyi gelen doğal besinler, kabızlığa çözüm, kabızlığa ne iyi gelir, kabızlık sorunları, ramazanda kabızlık, kabızlık nasıl giderilir, kabızlık nasıl giderilir, kabızlık nasıl geçer, kabızlık için şifalı bitkiler, kabızlık çözümü, kabızlık nedenleri, kabızlık tedavisi, çocuklarda kabızlık, bebeklerde kabızlık, oruç da kabızlık sorunları, kabızlık nasıl giderilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir