Oruç Tutarken Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Onbir ayın sultanı olan Ramazan ayı bir süredir yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle epeyce zorlanmamıza neden olmuştur. Özellikle sıcak havalarda susamamıza ve bu nedenle kendimizi halsiz hissetmemize neden olan oruç, birçok kişinin bu nedenle oruç tutmamasına neden olmuştur. Ancak bu durum karşısında gerekli tedbirleri almak yine bizlerin elindedir. Bu tedbirlerden en önemli olanı ise şüphesiz ki beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz olacaktır.

Ramazan ayında uzun süre aç kalmamız özellikle kan şekerimizin düşmesine ve kendimizi halsiz hissetmemize neden olmuştur. Bunun dışında uzun süre susuz kalmamız ise vücudun susuz kalmasına ve bu durumdan yine kendimizi halsiz hissetmemize neden olmuştur. Bu nedenle normal hayatta beslenme alışkanlığınıza dikkat ettiğiniz gibi Ramazan ayında da beslenme alışkanlığınıza dikkat etmelisiniz. Hem uzun süre kendinizi tok hissetmeniz ve uzun süre susuzluğunuzu hissetmemeniz için bu konuda bazı besinlerden destek alabilirsiniz.

İşte oruç tutarken tüketmeniz gereken bazı besinler

– Mutlaka oruç tutarken sahur ve iftar yapmaya ve sağlıklı yiyecekler ile yapmaya özen gösterin.

– Öğünlerinizde hiç ekmek yememek ya da çok fazla ekmek yemek yerine 2’şer dilim ekmek yemeye özen gösterin. Aynı zaman da bu durum oruç tutarken kilo kontrolü sağlamanıza da yardımcı olacaktır.

– Sahurda en az 4-5 bardak su içmeye özen gösterin. Bu şekilde gün boyunca su dengenizi koruyabileceğiniz için çok fazla susuzluk sorunu yaşamamış olursunuz.

– Sahurda sizi tok tutacak besinleri tüketmeye özen gösterin. Örneğin; yumurta, muz, bulgur, hoşaf gibi besinler hem uzun süre tok kalmanıza hem de susuzluğunuzu hissetmemenize yardımcı olacaktır.

– Karpuz, şeftali, üzüm gibi su oranı yüksek meyveleri bolca tüketebilirsiniz.

– Sahurda kızartma, börek ve hamur işlerini tüketmeniz gün boyunca susuz kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle daha çok sebze ağırlıklı ya da peynir, zeytin , domates, salatalık gibi kahvaltı türü yiyecekleri tüketebilirsiniz.

– Sahurda daha çok sulu ve tok tutan besinleri tüketmeniz uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda gün boyu şişlik ve hazımsızlık sorunu yaşamamanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;
ramazan, ramazan ayı, oruç, oruç tutmak, oruç tutarken neden kilo alırız, oruç tutarken kilo almak, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalı, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalıyız, oruç tutarken nasıl kilo verebilirim, oruç tutarken kilo verme yöntemleri, kilo verme yöntemleri, kilo verme kuralları, nasıl kilo verebilirim, kilo almamak için ne yapmalıyım, beslenme önerileri, sağlıklı yaşam, ramazanda beslenme, ramazan da nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken ne yemeliyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir