Kışın Bademcik İltihabına Dikkat Edin!

Soğuk hava nedeniyle özellikle Avm gibi kapalı ve kalabalık alanlarda vakit geçirmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle çok fazla enfeksiyona maruz kalıyor ve nezle, grip olmaya müsait hale geliyoruz. Kapalı ve kalabalık ortamlarda kalma sonucu bademcik iltihabına yakalandığımızı söyleyen Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hasan Yılmaz nedenlerini ve korunma yolları hakkında konuştu.

Soğuk hava nedeniyle kapalı ve havasız ortamlarda uzun süre zaman geçirmenin hastalıkları tetikleyerek kolay yayılmasını sağladığını kaydeden Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanlarından Op. Dr. Hasan Yılmaz, “Örneğin kreşte hastalık kapan bir çocuk, evde herkese bu hastalığı yayabilir” dedi. Özellikle kış aylarında güneşin daha az görülmesi ve soğuk havanın etkin olmasıyla mikropların daha çabuk ürediğini söyleyen Yılmaz, “Özellikle kış mevsiminde yaygınlaşan bademcik iltihaplanmasına dikkat edilmelidir” diye konuştu. Op. Dr. Hasan Yılmaz çocukları bademcik iltihabından korumak için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bademcik İltihabından Korunmak için Ne Yapmalı?

– Öncelikle bol sıvı tüketmeye özellikle de kışın su tüketmeye özen gösterin.

– Beslenmenize dikkat edin bağışıklık sisteminizi güçlendirecek portakal, greyfurt, mandalina gibi mevsim meyvelerini bol bol tüketin.

– Öğünlerinizde mutlaka yeşil sebzelere yer verin.

– Grip, nezle gibi hastalıklı kişilerle çok fazla temas etmeyin.

– Havlu, bardak, kaşık, mendil gibi eşyalarınızı başkalarıyla ortak kullanmayın aksi taktir de mikrop size de bulaşabilir.

– Hapşırdığınızda mümkünse ellerinizle ağzınıza temas etmeyip mendil ya da peçete kullanın ve hemen atın.

– Odaları sık sık havalandırın ve kapı kollarına dikkat edin.

– Klimalarınızın filtrelerini temizletmeyi unutmayın.

– Yüksek ateş, bulantı, kusma, halsizlik, kulak ağrısı, beslenme problemi ile karşılaşırsanız mutlaka en kısa zamanda doktorunuza başvurun.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

boğaz ağrısı, bademcik, bademcik şişmesi, grip, nezle, bademcik iltihabı, kışın bademcik şişmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir