Kış Depresyonu Nasıl Geçer?

Soğuk kış günleri geldi çattı. Daha karanlık ve soğuk bir döneme giriyoruz. Yazın aydınlık ve ılık günleri geride kalırken, fiziksel ve sosyal şartlar insanların depresif hissetmesine zemin hazırlamaktadır.

Odanıza gün doğsun! kış depresyonunun belirtilerinden biri de sabahları uyanmada yaşanan zorluktur. Kişi yeterince uyumuş olsa dahi yataktan kalkmak istemez.  Yatak odasında zaman ayarlı aydınlatma sistemi kurmak ve alarmınız çalmadan yarım saat önce suni de olsa yatağınızda gün doğumunu hissetmek uyanmayı kolaylaştırır.  Hava serin ve karanlık diye güneş ışığından vazgeçmeyin. Özellikle de gündüzleri bulutlu bile olsa dışarı çıkın ve güneş ışığını görün. Güneş ışığı doğal olarak beynin duygusal merkezini uyarır ve insanın da iyi hissetmesini sağlayabilir.

kis-depresyonu-nasil-gecer--6350013

Soğuk hava terlememek için özür değildir. Spor merkezinde, evde yada hatta tercihen dışarıda kalbiniz 140’ın üzerinde çarpsın, sadece kiloyu korumak ve sağlıklı kalmak için değil, günlük hayatın stresinde uzaklaşmak için de spora vakit ayırmalısınız. İyi bir egzersizin etkisi saatlerce sürmektedir. Gün içerisinde daha fazla enerjiniz olur, metabolizmanız hızlanır, iyi hissettiren hormonlar salgılanır. Düzenli egzersiz kış uykusuna çekilmeye meyilli bedene yaşadığını hissettirir. Mutluluk, zindelik ve canlılık hissi veren sereyonin hormonunun seviyesi düştüğünde karbonhidratlara ve şekerli gıdaları tüketme isteği de artmaktadır. Kışın özellikle de tatlı yeme eğilim artar. Şekerli ve beyaz unlu gıdalara bağımlılık fizyolojik bir gerçektir. Bunlar bedende uyuşturucular gibi biyokimyasal sistemleri etkilemektedir. Ne yediğiniz nasıl hissettiğiniz ciddi ölçüde etkiler.

yaz-depresyonu-tedavisi

Bir şeyi yaşamayı beklemek insanı motive eder. Kış havaların ısınmasını beklemek için de çok uzundur. Sizlere heyecan verecek bir hafta sonu gezisi, gece planı yada spor planları kışınıza renk katacaktır. Kayak, kızak, kar yürüyüş, buz pateni gibi faatliyetleri heyecan ile bekleyebilirsiniz. Meşgulsünüz, iş, ders, aile, arkadaşlar, randevular, buluşmalar meşgul olmaktan hoşlansanız dahi herkesin sakin kalmaya ihtiyacı vardır. Bazı sorumluluklara yada davetlere hayır demekten kaçınmayın ve birkaç dakika hiçbir şey yapmadan geçirin. Bu zamanda dikkatinizi içe dövdürerek ruhsal olarak sakinleşmeye bedensel olarak gevçşemeye ayırın. Kendinize yardımcı olacak gevşeme egzersizlerini gündeme alınız.

kis-depresyonundan-kurtulmak

İnsanlar soğuk havalarda doğal olarak daha uzun uyur. Bu fizyolojik ihtiyaçtır ve buna saygı göstermek de gerekir. Zamanı iyi kullanarak ve disiplinli olarak geceleri 7 ile 8 saat uyumayı hedefleyiniz. Yatma ve kalkma saatini belli bir düzene oturtmakt, hayata ritmini verir ve enerji seviyesini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir