Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet İle Zayıflama ve Yağ Yakımı

ketojen-diyet-faydalari

Ketojenik diyet son zamanlarda oldukça araştırılan ve üzerinde düşünülen bir diyet. Peki ketojenik diyet nedir? Bu diyeti diğer diyetlerden farklı kılan özellikleri nelerdir birlikte sizlerle öğrenelim.  Ketejonik diyet düşük karbonhidrat, yüksek yağ formülüyle ilerler. Karbonhidrat alımını mümkün olduğu kadar azaltarak bu kesintiyi yağ ile tamamlamayı amaçlar.Bu sayede vücut enerji için yağ yakma konusunda daha verimli hale gelecektir. Keto diyeti olarak da bilinen bu diyet türünde beslenme biçimi vücudun enerji deposunu şekerden yağa çevirerek sağılıklı ve hızlı kilo verilmesine imkan sağlar. Bu diyet fiziksel ve zihinsel performansın artırılmasına da yardımcı olur.

ketojen-diyet-nasil-zayiflatir

 

Burada insan vücudunun mükemmel bir sistem ile yaratılmasının detaylarını görürüz aslında. Çoğu insanın fizyolojisinde temel enerji kaynağı glikoz olmaktadır. Glikoz demek karbonhidrat ve şekerden elde edilmektedir. Glikoz vücudun en kolay enerjiye dönüştürdüğü besin maddesidir.Fakat glikoz ve karbonhidrat kaynaklı beslendiğimizde insilün dengesi bozulduğundan kısa sürede açlık  hissetmemize yol açar. Bu açlık daha fazla glikoz ve karbonhidrat almamıza neden olduğu için bu sefer de metabolizmamıza daha fazla glikoz almış oluruz.Bu durumda glikoz fazlası bedende yağ olarak biriktiğinden karbonhidrat ve glikoz yağları kolaylıkla göbekte ve basenlerde birikebilir. Ketojenik diyet işte bu dönüşümü kırarak enerji kaynağını karbonhidrat ve glikoz yerine sağlıklı yağlara çeviriyor.Kararında bir protein desteği ile karbonhidrat oldukça azaltılıyor.Metabolizma enerji kaynağına yönelip glikoz bulamayınca enerji için hemen yağ deposuna gidiyor bu duruma ketosis deniyor.

ketojen-menu

Ağırlıklı olarak karbonhidrat ile beslenildiğinde vücut açlık çekmediği için yağları depo olarak saklamaya başlıyor. Çünkü her zaman için aç kalma ihtimalini hesaplıyor. Yağları ketosis durumuna gelene kadar biriktiriyor ki gerektiğinde hayatta kalabilsin. Karbonhidrat bol olduğunda yani sürekli insülin salgılandığında yağ hücrelerinin kana karışması engelleniyor ve yağlar bu sayede yakılmak yerine depolanabiliyor.

Bedensel ve Zihinsel Performans

Ketosis modunda zihinsel ve fiziksel performans hayatta kalabilmek için daha fazla çalışıyor çünkü karbonhidrat eksikliği açlık sinyallerini harekete geçiriyor.Aç kaldığında zihin hayatta kalabilmek için daha fazla performans sergiliyor ve keskinleşiyor. Ketojen diyetle vücut hızlı bir şekilde yağları enerjiye dönüştürerek zayıflamaya imkan sağlıyor.

ketojenik-diyet-nedir

 

Karbonhidratlar azaltılmaya başlandığında aslında eskiden ne kadar hantal halsiz ve yorgun olduğunuzu düşünmeye başlarsınız. Keto diyeti pek çok kişinin zihinsel performansını artırdığından daha fazla tercih ediliyor.Avokado gibi sağlıklı yağ asitleri içeren besinlerin beyne iyi gelmesi de bu sebepten kaynaklanıyor. Ketojen diyette dikkat edilmesi gereken bir not : Diyabet rahatsızlığı yaşayan kişilerin ketejonik diyete başlamadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

ketojenik diyet yemekleri, ketojenik diyet yoğurt, ketojenik diyet yapanlar, ketojenik diyet yemek tarifleri, ketojenik diyet yan etkileri, ketojenik diyet yasaklar, ketojenik diyet yağ yakımı, ketojenik diyet yasak listesi ,  ketojenik diyet yorumlar, ketojenik diyet yapan ünlüler, ketojenik diyet yağ miktarı,  ketojenik diyet youtube ketojenik diyet yorum, ketojenik diyet yulaf ezmesi, ketojenik diyet yiyecek listesi, ketojenik diyet yüzdeleri, ketojenik diyet yumurta, ketojenik diyet yemek , ketojenik diyet hindi, ketojenik diyet ile  zayıflayanlar,  ketojenik diyet in  english ,  ketojenik diyet ile kilo veremeyenler, ketojenik diyet ile zayıflama, bamya tohumu, amazon cevizi, 7 zeytin 1 incir, maça çayı, ketojenik diyet yapanların yorumları ketojenik diyet yorumları, 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir