Kakule Çayı ve Boğaz İltihabının Önemi

Soğuk havaların gelmesi vücudumuzu olumsuz yönde etkiledi. Sadece gribal enfeksiyonlar ile kalmayıp ağız ve boğaz itihaplarına da neden olan soğuk havalar, oluşan iltihaplar nedeniyle yemek yiyememizi hatta su bile içememize neden oldu. Peki ağız ve boğaz iltihaplanmaların önüne geçmek için ne yapmalıyız?

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, diyetisyen Ece Günay Akkuş, son zamanlarda havaların soğuması ile hastalıklarda da artış olduğunu söyleyerek hastalıktan korunmak için üç öneride bulundu. Hasta olmamak için: sağlıklı beslenerek, ellerimizi sık sık yıkayarak ve hijyen sağlayarak bu tür hastalıklara karşı önlem alabileceğimizi söyledi. Soğuk havalarda boğazı koruyan en iyi bitkinin adaçayı olduğunu söyleyen Akkuş, bitkinin içerisinde bulunan uçucu maddelerin ağız ve boğazda oluşan enfeksiyonlara karşı kalkan misali görev aldığını söyledi. Ayıca yüksek ateş, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığına ve boğazdaki iltihaplanmalar için kaküledir ve demleme usulü ile diğer baharatlar ile tüketebilirsiniz dedi.

Kakule Nedir?

Güney Hindistan’da yaygın olarak bulunan ve yıl boyu yeşil kalan kakule, hançer şeklinde yaprakları, sarımtırak küçük çiçekleri ve uçucu yağ içeren tohumları olan bir bitkidir. Ayrıca tohumunda bulunan uçucu yağlar kozemetik alanında parfüm yapımında da kullanılmaktadır.

Kakule Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

–  1,5 litre su (yaklaşık 6 çay bardağı için)

– 3 yemek kaşığı siyah çay,

– 3 çay kaşığı kakule tohumu,

– 250 ml süt.

Hazırlanışı:

1,5 lite suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve tüm malzemeyi içine atın. 10-15 dakika bekledikten sonra bir iki kez karıştırın. Demlenen çayı süzerek içebilirsiniz.

Nereden ve Nasıl Ulaşabilirim?

Kakule çayı ve daha fazlası içim lokman hekim sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

Kakule, kaklu nedir, kakule nerde yetişir, kakule nerede kullanılır, kakule ne için kullanılır, kakule çayı, kakule çayı tarifi, kakule çayı yapımı, kakule çayı nasıl demlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir