Haşlanmış mısır kilo aldırır mı?

Başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerinde severek tükettiği mısır aynı zamanda çeşitli şekillerde tüketilmesi ile bizlere farklı farklı lezzetlerini sunmuş ve bu nedenle keyifle tüketilmiş besinlerden biridir. Patlamış mısır, haşlanmış mısır ya da közde yaptığımız mısır farklı lezzetlerini bizlere sunarken aynı zamandan keyifli atıştımalıklarımızdan biri olmuştur. Ancak birçok kişinin aklında olan ortak sorulardan biride mısırın kilo almamız üzerinde etkisi olup olmadığıdır.

Mısır içeriğinde bir çok vitamin bulunduran lif deposu sebzelerden biridir. Aynı zamanda karbonhidrat kaynağı olan mısır, kilo vermek isteyenler için sınırsız tüketilecek besinlerden değildir. Özellikle son yıllarda yeni neslin yiyeceği haline gelen yağ ve sos eklenerek satışa sunulan mısırlar çok ölçülü tüketilmelidir. Çünkü içerisine eklenen sos ve yağlar ile birlikte kalorisi artan mısır bu nedenle kilo almanıza neden olabilir. Haşlanmış ile patlamış mısır birbirinden farklı kaloriye sahip olduğu için tüketilme miktarlarıda kendi içinde sınırlı olmuştur. Örneğin; yağsız ve tuzsuz patlatılmış mısır oldukça az bir kaloriye sahiptir. Bu nedenle eğer mısırı patlamış olarak tüketicekseniz kilo almamak için mutlaka yağsız ve tuzsuz hazırlamaya ve tüketmeye dikkat edin. Bunun dışında haşlanmış mısırın kalorisi yine tuzsuz tüketildiği taktirde çok fazla bir kaloriye sahip olmayacaktır. Orta boy 1 koçan mısırın haşlanarak tüketilmesi size 2 dilim ekmeğin yani 180-200 arası kalori almanıza neden olacaktır. Ancak soslanarak ve yağlanarak hazırlanan mısır bu rakamın kat kat artmasına neden olmaktadır.

Aynı zamanda içerisinde şeker barındıran mısır bu nedenle tüketilirken dikkat edilmesi gereken besinlerden biridir. Bunun dışında son zamanlarda çok sık duyduğumuz ve mısırda da bulunduğu söylenen GDO(Genetiği Değiştirilmiş Organizma), tüketilen besinin değerinin ölmesine ve vücuda birtakım zararlar vermesine neden olmaktadır. Bu nedenle mısır alırken paketlenmiş, konserve ya da dondurulmuş mısırları satın almak yerine pazarda satılan ev organik olduğuna emin olduğunuz mısırları tüketmeniz sağlığınız açısında daha doğru bir davranış olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

mısır, haşlanmış mısır, patlamış mısır, közde mısır, mısır kaç kalori, mısırın kalorisi, mısır kilo aldırır mı, mısır kilo yapar mı, bardakta mısır, bardakta mısır kaç kalori, haşlanmış mısır kaç kalori, patlamış mısır kaç kalori, mısırın kalorisi, haşlanmış mısır diyette yenilir mi, mısır gdo lumu, GDO nedir, gdo nedir, genetiği değiştirilmiş organizma, sağlık, kilo vermek, sağlıklı yiyecekler, kilo aldırır mı, süt mısır, süt mısır kaç kalori mısır koçanı, mısır koçanı kaç kalori

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir