Folik asit kilo aldırır mı?

Hamile bayanların kendi aralarında konuşmalarından sık sık folik asit hakkında konuştuğunu duyarız. Peki nedir bu folik asit? Hamilelik döneminde vücudun gereksinim duyduğu besin değerlerine ihtiyaç artar daha da artar. Bu büyüyüp gelişen bebeğin ve hamileliğin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Folik asit, anne adaylarının hamile kalmadan önce başlaması gereken bir tür vitamin ilacıdır. Folik Asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denilmektedir.

Ancak tüm anne adayları hamileyken folik asit tüketmekten geri durmayı tercih ederler. Bunun nedeni ise folik asitin kilo aldırdığı düşüncesi olmuştur. Halk arasında çok hızlı yayılan bu yanlış bilgi folik asitin tüketilmeme durumundan bebeğin gelişimini ve anne sağlığını da etkileyen hassas bir konudur. Folik asit, bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur. Bu nedenle folik asiti kullanırken sağlıklı ve doğru bir şekilde tüketmeye özen gösterin. Bunun dışında kilo aldırma özelliği merak edilen folik asit, aslında kişinin kilo almasına neden olmayıp hamilelik sürecinde bazı önlemleri almaya yardımcı olmaktadır.

Bu nedenle önce bebeğin sağlıklı bir gelişimi ve annenin hamilelik süresince sağlıklı bir bedene sahip olabilmesi için mutlaka folik asit tüketmeye ve doktorunun önerdiği miktarda tüketmesi önemli olan konulardan biridir. Bunun dışında anne karnında beslenen bebek bütün değerlerini anneden almaktadır. Bir süre sonra bu değerlerden beslenen bebek annede bazı değerlerin eksik olmasına neden olacaktır. İşte tam bu aşamada doktorunuzun önerdiği folik asit ve diğer vitamin haplarını ihmal etmeden kullanmaya özen gösterin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hamile, sağlıklık gebelik, gebe, hamilelik dönemi, folik asit, folik asit kilo aldırır mı, folik asit kilo yapar mı, folik asit nedir, folik asit sağlıklı mı, folik asit ne işe yarar, folik asit içeriği, folik asit kullanmak şart mı, folik asit kimler kullanabilir, folik asit kullanımı, folik asit içmek kilo yapar mı, folik asit içmek kilo aldırır mı, vitaminler kilo aldırır mı, vitaminler kilo yapar mı, folik asit kullanımı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir