Erkan Topuz’dan Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz bazı hastalıklara karşı önlem almamız ve sağlıklı bir yaşam için doğru beslenebilme hakkında bazı önerilerde bulundu.

Özellikle kanser hakkında başarılı araştırmalar yapan ve önemli bilgiler veren ünlü Doktor Erkan Topuz birçok meyve, sebze, bitki ve evde yapmanız gereken doğru uygulamalar hakkında uyarılarda bulundu.

Erkan Topuz’dan Öneriler;

– Özellikle zencefilin üst solunum yolları ve mide üzerindeki etkileri üzerinde duran Topuz, taze zencefil, papatya, bir dilim limon ve bal ile hazırlanarak kaynatılan çayın gün içersinde 2-3 kupa içilmesinin faydalı olduğunu belirtti.

–  Keten tohumu ve zerdeçalın da vücut için çok faydalı olduğunun özellikle pilav, çorba gibi yemeklerde kullanılabileceğini önerdi.

– Sarımsak, soğan, kırımızı turp, tere, lahana, karnabahar gibi sebzelerin çiğ ve pişirilerek bol bol  tüketimesini önerdi.

– Birçok anlamda faydalı olan elma sirkesinin, meyve ve sebzelerin üzerindeki ilaçlardan, bakterilerden arınması için elma sirkeli su ile yıkanmasını tavsiye etti.

– Yoğurt konusunda önemli bilgiler veren Erkan Topuz, yoğurdu ev yapımı günlük taze süt ile mayalayarak aynı yoğurdu diğer sütte maya olarak kullanılmasını ve günlük yarım litre yoğurt tüketilmesini önerdi.

– Özellikle sebze ve meyvelerin mevsiminde yenmesinin daha sağlıklı olduğunu ifade etti.

– Evlerde kullanılan marketten aldığımız hazır salçalar yerine mevsiminde alınmış domateslerden ev salçası yaparak tüketmemizin daha sağlıklı olacağını belirtti.

– İçerisinde zengin omega 3 yağı bulunduran ayçiçeği’nin işlenmemiş, tuzsuz olarak günde bir avuç yenilmesi gerektiğini belirtti.

– Aynı şekilde omega 3 açısından faydalı olan bir diğer yiyecek ceviz. Yine günde bir avuç ceviz yiyerek sağlıklı ve zinde kalmanız için önerilerdendir.

Ünlü Doktor Erkan Topuz’un önerilerine ek olarak sağlıklı bir yaşam ve hastalıklara kolay yakalanmamanız için en başta stresten uzak durmalısınız. Ayrıca düzenli beslenme, hazır gıdalardan uzak durarak, bol su tüketmek, aşırı yemek yemekten vazgeçerek ve spor yaparak zinde kalmanız mümkün.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

Erkan topuz, erkan topuz önerileri, erkan topuzdan faydalı öneriler, ev salçası, ev yoğurdu, sağlıklı beslenme, doğru beslenme, omega 3, sebze ve meyveleri nasıl tüketmeli, zencefil, zerdeçal, doktor erkan topuz, sağlıklı bilgiler, sağlık için öneriler, sağlıklı yaşam için, erkan topuzdan çay önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir