Damarlara İyi Gelen 10 Yiyecek

Günümüzde birden fazla hastalık ile uğraşan pek çok kişi ne yazık ki ömrümüzün de kısalmasına neden olarak erken yaşlarda yaşamımızı yitirmeye neden olmaktadır. Bu hastalıkların başlıca nedenleri arasında yerini alan yeni nesilin sağlıksız beslenme sonucu tıkanan damarlar ölüm riskini de arttırmaktadır.

Yeşil çay

Yeşil çay, damarlara hasar verebilecek oksidatif stresi azaltarak damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar sayesinde ise kolestrol düşürür ve bu sayede de kalbin korunmasına da yardımcı olabilir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-1

 

Açai üzümü

Açai üzümü özellikle kolesterolü düşüren bu meyve aynı zamanda da kan akışını dengeleyerek kalp için de faydalı olabilecek yardımlarda bulunabilir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-2

 

Tarçın

Antioksidan deposu olan tarçın, kandaki şekeri düşürebileceği  bu sayede damarlar için de oldukça faydalıdır. Gün içerisinde 1 çay kaşığı tarçının kanda ki yağ oranını ise %26 oranında azaltığı da kaydedilmiştir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-3

Badem

E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından da oldukça zengin olan badem, içerdiği antioksidanlar sayesinde de damarlarda ki hasarı da engellemektedir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-4

Yulaf

Yulaf kolesterol düşürür ve damarları temizlemede yardımcı olabileceği gibi öğünlerinize da yulafı eklemenizi önermekteyiz.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-5

Zeytinyağı

Akdeniz ülkelerinden de kalp hastalıkları görülme oranının da çok daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğinde yer alan antioksidan sayesinde de kanseri önlemede ve tansiyon düşürmede de yardımcı olabilir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-6

Brokoli

K vitamini ve lif bakımından da oldukça zengin olan brokoli, kolestetolü ve tansiyonu düşürmektedir. K vitamini damarlarda ki kalsiyum seviyesini de dengeleme de de yardımcı olabilir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-7

Zerdeçal

Zerdeçal, damar temizliğinde yardımcı olabilecek baharatlar arasında da yerini almaktadır. Aynı zamanda damar sertliğini de önlemede ve yağ depolanmasını da engellemede de yardımcı olabilir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-8

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, damarlarda ki baskıyı azaltmada ve bu sayede de kan akışını hızlandırmada da yardımcı olabilir. Aynı zamanda damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelebilir

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-9

Nar

Nar, içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde kan kışını arttırmada ve damarların da tıkanmasını önlemede yardımcı olabilir.

damarlari-temizleyen-10-yiyecek-10

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

damarlara iyi gelen 10 yiyecek, damar tıkanıklığı, sağlıklı besinler, hangi besinlerden tüketilmeli, damar sorunları için nasıl beslenilmeli, sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenme, bitkisel, meyve tüketimi, damarları temizleyen  yiyecekler nelerdir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir