Daha Az Yemek için Öneriler

Sağlıklı beslenmek form tutmak ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsunuz ama etraftaki çeşit çeşit lezzetli yiyecekleri görünce dayanamıyorsunuz. Aslında sağlıklı beslenmek tamamen beyinde biter. Aklınızı başınızdan alan, zararlı ve kilo aldırıcı yiyeceklere hayır demeyi bilirseniz, kalori hesabı yapmadan zayıflayabilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz. Kalori hesabı yapmadan sadece duyunuzu harekete geçirerek sağlıklı beslenmenin yolunu bulabilirsiniz.

Duymak

Karbonhidratlardan vazgeçemiyor ve fazla sebze ve meyve yiyemiyorsanız, gürültülü ve yüksek sesli yerleri tercih etmelisiniz. Sebebi ise televizyon karşısında yemek yemememiz gerektiği söylenir. Çünkü aşırı televizyon izlemek, aşırı yemek yemeğe sebep olabilir. Ancak yeni yapılan bir araştırmada bilinçsizce yemek yemenin iyi bir şey olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmaya katılanlar bir filmin sesi açıldığında %25 oranında daha çok elma dilimi ve havuç tükettiler.

Görmek

Yemek resimlerine bakarak, iştahınızı kesmeyi deneyebilirsiniz. Ağız sulandıran acıkmamıza yol açacağını biliyoruz. Ancak sadece bir fotoğrafa bakmakla kalmazsanız bunu bir avantaja çevirebilirsiniz. Yemek yemeden önce yiyeceğiniz yemeğin resmine bakmak, duyusal uyarıcılar aracılığı ile yemeğin üzerine titrememenizi engelleyebilir.

tatlılar

Dokunmak

Besinlere dokunmak daha çabuk doyma hissi oluşturmaktadır. Yemek ile dokunmayı nasıl birleştirdiğinize bağlı olarak yemeğin tadı değişebilmektedir. Bir deneyde, insanlar büyük kaptaki yoğurdu küçük kapta olana kıyasla daha yoğun ve daha keyif alarak değerlendirdiler. Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Profesörü Charles Spence’e göre dokunsal deneyim ne yediğimize odaklanmamızı sağlayıp gerçek doyma hissiyle bizi uyarabilir.

Koklamak

Tatlı yemeden önce koklayın daha az yediğinizi fark edeceksiniz. 2012’de yapılan küçük bir araştırmada katılımcılar bir laboratuvarda vanilyalı krema tüketirken araştırmacılar ortama değişik yoğunluk seviyelerinde krema aroması saldılar. En güçlü aroma ortaya çıktığında katılımcılar daha küçük ısırıklar almaya başladılar ve sunulandan %10 daha tükettiler.

fft64_mf1528509

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

beslenme, zayıflama, kilo verme, sağlıklı bir biçimde zayıflamanın basit yolları, kilo kontolü ile ilgili araştırmalarla ortaya çıkan durumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir