Cennet Hurması Faydaları

Halk arasında ‘cennet hurması’ olarak da bilinen ve kışın eksi 120 ila 180 derece arasında soğuğa karşı koyabilen Trabzon hurmasının kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlediği, cilt güzelliği ve diyet açısından önemli bir yere sahip olduğu belirtilmiştir. Trabzon hurmasının ana yurdunun Çin ve Japonya olduğu, ülkemizde ise Karadeniz, Hatay ve Antalya civarında yetiştirilmeye devam edilmektedir. Bu meyvenin Türkiye’de ilk kez Artvin yöresinde yetiştirilmesi ve o zaman da Trabzon’a bağlı bir yer olması sebebi ile ‘Trabzon hurması’ denilmektedir. Bu meyve en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu meyve türü subtropikal bir iklim meyvesi olmasına rağmen ülkemizde deniz kenarlarında başarıyla yetiştirilmektedir.

cennet hurması
Taze ve kurutularak tüketildiği gibi, gıda sanayinin tatlı, dondurma, marmelat, krema, muhallebi, kek, püre gibi alanlarında da kullanılır. A vitamini ve karbonhidratlarca çok zengin bir meyve olmaktadır. Kalp damar sistemi hastalıklarının tedavisinde şifalı olmaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda günümüzde yaygın olan kanser hastalıklarından korunmada önemli bir yer tutmaktadır. Genel olarak Trabzon hurması zayıflığın giderilmesinde, kansızlığa, vitamin eksikliğine, bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu meyve tüketilmeye devam edilirse ishali kesmekte, iştahı açmakta, midenizi kuvvetlendirmekte, safranın hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir.

hastakadin
Bol miktarda, protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri içermektedir. Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılıp sık sık saçlarınız ile yıkanırsa saçlara iyi gelmektedir. Sık sık yüzü yıkamak içinde yıkanırsa cildi güzelleştirmektedir. Yaprakları ile kaynatılarak elde edilecek su temizlik işlerinde kullanılırsa deterjan gibi temiz yüzeyler ve eşyalar elde edilmektedir. Kabızlık giderici ve besleyici özelliklere sahip olmaktadır. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

yuksek-tansiyon(1)

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

cennet hurması, cennet hurmasının faydaları, trabzon hurması, kabızlık giderici besin, kolesterolü düşürmeye yardımcı besin, bağırsaklara iyi gelen besin, kansızlığa ne iyi gelir, iştah açıcı besin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir