Böbrek Taşı Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

böbrek taşı gayet ağrılı sancılı bir dönemdir ve ağrı ve sancı yaratabilir. sizde ağrılardan kurtulmanız için hazırladığımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

five-natural-remedies-that-fight-indigestion

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek taşı böbrek iç havuzunda  oluşan sertleşmiş mineral kitleleridir. Böbrek taşı küçük mineral parçacıklarının idrar birikim yerlerinde birleşmesiyle oluşur. Böbrek taşları bir buğday tanesi büyüklüğünde olabildiği gibi bir ceviz büyüklüğünde de olabilir. Bunlardan daha büyük böbrek taşlarına rastlansa da bu büyüklükteki böbrek taşları az rastlanır cinstendir. Taşlar nasıl oluşur konusu günümüzde hala araştırılmaktadır. Bu konuda farklı teoriler ortaya konmaktadır. Belli bir yoğunluğun üzerindeki maddelerin kristalleşerek taş oluşturması taşlar nasıl oluşur sorusunun cevabını veriyor bize.

1247738_620x410
Böbrekler vücutta oluşan veya vücuda giren atıkları kandan temizler ve idrarla atılmasını sağlar. Bu atıklar idrarda tümüyle çözülmez ise böbrek taşları oluşur.
Çok küçük parçacıklar rahatsızlık vermeden düşer. Ancak büyümüş taşlar idrar kanallarını tıkayarak, kasıklara doğru yayılan şiddetli bel ağrısı, bulantı ve kusma yaparlar.
Böbrek Taşı hastalığı vücut kimyasındaki değişiklikler sonucu oluşur. Kalsiyum, sodyum, ürik asitte artma, sitrat, magnezyum ve günlük sıvı alımında azalma gibi. Atıkların çözünür halde rahatça dökülmesi için yeterli miktarda su içilmelidir. Atıkları çözünür hale getiren en önemli madde sitrattır. Yeterli limonata içilerek, taş oluşumunun önüne geçilebilir.

tas_dusurmek_kabus_olmasin_h13247

Taş Düşürmek İçin Ne yapmalı?

Lif İçeren Besinler Tüketmelisiniz
Yeni taş oluşumunu engellemede beslenme önemli bir rol oynuyor. Lif içeren besinler ve faydalı etkileri nedeniyle sebze, meyve tüketmek gerekiyor. Ancak oksalat bakımından zengin olan sebze ve meyvelerden (ıspanak, kakao, çay yaprakları, ceviz, buğday kepeği) sakınmak gerekiyor. Alınan kalsiyum miktarının, bu yönde önerilerde bulunmak için güçlü bir neden olmadıkça sınırlanması gerekiyor.

Bize bu kelimeleri kullanarak ulaştınız ; böbrek taşı tedavisi , böbrek taşı nasıl geçer , böbrek taşı nasıl düşürülür , böbrek taşı ağrısı nasıl geçer , böbrek taşı düşürme , böbrek taşı nasıl anlaşılır , böbrek taşı ameliyatı , böbrek taşı belirtileri , böbrek taşı , nasıl geçer , neden olur nasıl geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir