Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı birçok vitamin ve mineral bulunmakta. Bunlardan bazıları; selenyum, A,B2, B6, D vitaminleri ve çinko özellikle bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı vitaminlerden bazılarıdır. aynı zamanda düzenli olarak spor ve egzersiz hareketlerini uygulamanız aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesine oldukça destek sağlamanın yanı sıra bununla birlikte kilo problemi olanlara da yardımcı olabilir.

Besinlerden ise sarımsak ve soğan doğal antibiyotik olarak bolca vitamin içeren ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin başında gelir. Kullanacağınız besinlerin mevsimlerine de dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; havuç, brokoli, portakal, greyfurt, limon, mandalina kış mevsiminin vazgeçilmez besinlerinden olduğu gibi bağışıklık sistemine oldukça katkısı bulunmaktadır. Kış mevsiminde sıklıkla görülen hastalıklardan (grip, soğuk algınlı vb.) sizi korumaya yardımcı besinler arasındadır.

Her mevsim tüketebileceğiniz ve bağışıklığınızı güçlendiren birçok besin bulunmaktadır. bunlardan bazıları; maydanoz, mercimek,adaçayı, bal, karabiber, peynir, yumurta, zerdeçal vb. besinleri hem her mevsim bulunabilecek hem de tüketimi kolay besinlerdendir. Bağışıklık sisteminizi desteklerken aslında tek yapmanız gereken adı geçen vitamin ve mineral içerikli besinleri belirli bir düzende kullanmanızdır. Düzenli kullanımda hem vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bağışıklık sistemine sahip olursunuz hem de belirli bir yeme alışkanlığı kazanmış olursunuz. Bu listedeki bir veya birden çok besini tüketmekte güçlük çekiyorsanız doktor kontrolünde vitamin takviyesi de yapabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı birçok besini aslında günlük hayatımızda sık sık kullanıyoruz. Dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise aşırı yüklenme yapılmaması. Bağışıklık sisteminizi etkileyecek veya zarar verebilecek bir besine karşı alerjinizin ve rahatsızlığınızın bulunmaması gerekmekte. Aksi takdirde doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

 

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir, bağışıklık sistemini neler güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler, hangi  bitkiler faydalı, spor, egzersiz, meyveler bağışıklık sistemini güçlendirir mi, hangi bitkiler bağışıklık sistemini güçlendirir, hangi çaylar faydalı, düzenli beslenme, sağlıklı beslenme, düzenli spor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir