Ayran zayıflatır mı?

Hemen hemen hergün sade ya da yemeklerin yanında tükettiğimiz sağlıklı içeceklerden biride ayran olmuştur. Yüzyıllardır tükettiğimiz ayranın temel kaynağı ise yoğurttur. Bir miktar yoğurdun su ile cıvıklaştırılması ve hafif aroma verilmesi ile meydana gelen ayran başta sağlıklı olan içeceklerden olup aynı zaman da kalsiyum açısından zengin olan içeceklerden biridir. Kimi zaman nane gibi tatlandırıcı bitkiler ile hazırlanan ayran kimi zaman ise sade olarak tüketilmesi kişiler tarafından tercih edilmiştir.

Yüzyıllardır tüketiklen ve şimdiye kadar hiçbir olumsuz etkisi görülmeyen ayran aksine sağlığımız açısından saymakla bitmeyen özelliklere sahiptir. Özellikle yeteri kadar yoğurt tüketmeyen ve bu nedenle yoğurttan alamadığı değerleri ayrandan almak isteyen kişiler bu nedenle sık sık ayran tüketmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Daha çok protein içeriği bakımından zengin olması sağlığımızı korumak için çönemli içeceklerden biridir.

Uzun süredir tüketilen ve neredeyse hergün hayatımızda yer alan ayran bu nedenle bazı soruların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ayranın kilo alma ya da kilo verme üzerinde ki etkilerini merak eden kişiler bu konuda bazı bilgileri öğrenerek daha bilinçli tüketmeyi tercih etmiştir. Bu konuda kısa bir açıklama yapmak gerekirse ayranın kilo alma üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ancak ayran yaptığınız yoğurdun yağlı ya da yağsız olması bu durumu değiştirir.

Kilo almanın aksine kilo verebilme üzerinde bazı etkilerinin olduğu düşünülen ayran, özellikle yoğurt ile yapılması nedeniyle bağırsakların hızlı çalışmasına ve hatta metabolizmanın hızlanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan parazit ya da zararlı mikropların ortadan kaybolmasını sağlayan ayran bu nedenle hem kilo vermemize yardımcı olan hem de sağlıklı içeceklerin başında gelmektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;
ayran, ayran kaç kalori, ayran kilo aldırır mı, ayran kilo yapar mı, ayran zayıflatır mı, ayran kilo verdirir mi, ayranın özellikleri, ayran içmek, ayran sağlıklı mı, diyet yaparken ayran içilir mi, aromalı ayran, yoğurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir