Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu çevremize karşı bizi zor durumda bırakan çoğu zaman da insan içine çıkarken tedirginlik ve stres kaynağı olan kötü bir durumdur. Ağız kokusu aslında hayatımızı bu kadar olumsuz etkilerken çözümü de bir o kadar kolay ve basit bir rahatsızlıktır.

ağız kokusu

Ağız kokusu çoğu zaman dişlerimize gerekli hijyeni göstermediğimiz için meydana gelir. Dişlerimizde en az diğer organlarımız kadar bakımı ve ilgiyi hakeder. Çünkü bir gözümüz kanadığında nasıl ki tedirgin olup korkuyorsak aynı şekilde ağzımız ve dişlerimizde de kanama olduğunda gereken önlemi almamız ve bakımı ve özeni göstermemiz gerekir. Yemeklerden sonra dişlerimizde kalan yemek birikintileri ve kalıntıları dişlerimizi fırçalamadığımız takdirde asidik bir yapıya kavuşup ekşi, kötü bir tat bırakacaktır ağzımızda. Bu kalıntılar zamanla dişlerimizde sararmalara ve daha kalıcı bir koku yaratmaya doğru ilerleyebilir. Tabi ki sigara tüketimi ekstra bir sararma ve koku da yaratabilir. Bu daha fazla fırçalama ve temizlik hassasiyeti göstermemize neden olacaktır.

diş temizliği

Ağız kokusunun diğer bir nedeni de diş eti iltihabı ve boğaz iltihabından kaynaklı olabilir. Eğer yiyecekleri çok sıcak veya çok soğuk tüketiyorsanız bu boğazınızda iltihaba neden olur bu da ağzımızdan kötü kokuların yayılmasına neden olabilir. Diş eti iltihabı ise uzun vadede diş kaybına neden olan önemli diş rahatsızlığıdır. Tedavi edilmezse ağız kokusundan başlayıp dişlerin çürüyüp kullanılamaz hale gelmesine kadar kişiyi olumsuz yönde etkiler.

Ağız kokusunun bir başka nedeni de midemizde oluşan asidin gaza dönüşerek ağzımıza ulaşmasıdır. Midemizde zor hazmolan ve gaz yapan yiyecekler gece boyunca nefes yolumuza kötü bir gaz salınımı yapabilir.

Basit düzeyde ağız kokuları günde en az iki kere fırçalama sayesinde yok olabilir. Fakat eğer sorun diş eti iltihabından veya boğaz iltihabından kaynaklı ise diş doktorunuz ile gerekli önlemleri alıp uygun ilaçlar ve ürünler kullanarak bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

Bize bu kelimelerden ulaştınız;

Ağız kokusunu gidermenin yolları, Ağız Kokusu, Diş eti İltihabı, Ağız Kokusunun Çaresi, Diş Fırçası, Diş temizliği, Ağız Hijyeni,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir